Anasayfa » Sağlık Rehberi » Göz » Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Google

Önemli Bilgi

Site içeriği, kullanıcıyı sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. medikal24.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

 
Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Katarakt'tan şüpheleniyorsanız, muayene olmanız gerekmektedir. Bazı kez, basit bir gözlük muayenesi sırasında da katarakt teşhisi konulabilir. Birkaç testten sonra doktorunuz ameliyatın gerekliliği konusunda sizi aydınlatacaktır. Genellikle, katarakt günlük işlerinizi engellemeye başladığında ameliyat tavsiye edilebilir. Ameliyat olmak sonuç olarak elbette ki hastanın kendi kararıdır. Fakat günümüzün cerrahi teknikleriyle artık görme iyice düşene ya da katarakt "olgunlaşana" kadar beklemek gereksizdir. Ayrıca kararakt ilerlediği oranda sertlik derecesi de artacak ve ameliyat zorlaşacaktır.

 

Testler ve değerlendirme

Kataraktınız olup olmadığı ve görüşünüzün ameliyatla artma olasılığı için birkaç test yapılacaktır. Bunlar, görme derecenizin gözlüklerle ne kadar arttırılabildiği, gözünüzde görmeyi engelleyecek başka bir hastalık olup olmadığı gibi muayenelerdir. Kataraktınızın tipini ve gözdibini iyice görebilmek için , gözbebekleri büyütüldükten sonra muayene tekrarlanır.

Görmeniz artacak mı?

Tüm dünyada her yıl milyonlarca başarılı katarakt ameliyatı yapılmaktadır.Eğer tek sorununuz kataraktsa daha iyi görebilme şansınız son derece yüksektir. İleri tekniklerle görme %98 oranında düzelmektedir. Katarakt cerrahisinden sonra kişiler sıklıkla görüntülerin ne kadar net , parlak ve renkli olduğunu söylerler. Eğer sizde ya da bir arkadaşınızda katarakt varsa katarakt cerrahisi ve göz içi mercek yerleştirilmesinin görmenin restorasyonunda ne kadar başarılı olduğu bilmek sizi rahatlatacaktır. Başarılı katarakt cerrahisinin ardından hızla görmenize kavuşabilrirsiniz. Ayrıca ameliyattan sonra hareket kısıtlanması da yoktur.

Ameliyat kararından sonra diğer testlere geçilir. Örneğin göz içi merceğinin numarası saptanmak üzere ultrasonla gözün odak uzaklığı ölçülür.

Göz içi lensleri

Katarakt cerrahisinde gözün odaklayıcı merceği çıkartıldığından, görme ancak yapay bir mercekle IOL (İntra Oküler Lens) sağlanabilir. Göz içi lensleri hasta için bakımı gerekmeyen bir odaklayıcı sağlayacaktır.

Göz içi Merceğinin Avantajları
 • Kontakt lenslere ya da kalın gözlüklere gerek kalmaz
 • Bakım istemez
 • Ameliyattan sonra aktivite kısıtlanması yoktur.
 • Ameliyattan sonraki görünüm normaldir
 • Derinlik hissi ve uzaklıkların algılanması düzelir
 • Yan bakışlarda görüş kısıtlanmaz

  Günümüz teknolojisinde ayaktan tadaviyle ve mikrocerrahi yöntemleriyle hassas katarakt ameliyatları yapılabilmekte ve hastanın iyi bir görüşe ve aktif bir yaşama hızla kavuşması sağlanmaktadır.

  Katarakt cerrahisi sırasında bulanık lens materyali (katarakt) lens kapsülünün içinden çıkartılır . IOL geride kalan kapsülün içine yerleştirilir. Merceğe ilişik olan luplar sayesinde mercek sağlam bir şekilde yerinde kalır.

 •